Minu poole pöördus murelik farmijuhataja, kes ei saanud tegevjuhi ja agronoomiga selgusele ega kokkuleppele kui palju küünis on heina, et teada kui kauaks seda jagub? Lubasin teda aidata oma blogi kaudu. 

Küüni mahu arvutamise teeme kahe võttega. Esmalt arvutame küüni alumise osa osa mahu kuni seinte üleääreni, mis moodustab risttahuka ja mille ruumala võrdub nagu salvelgi pikkuse, laiuse ja kõrguse korrutisega. Seejärel arvutame katusealuse osa mahu, mis moodustab kolmnurkse prisma. Selle maht võrdub aluse pindala ja kõrguse poole korrutisega. Katusealuse pindalaks võtame küüni põranda pindala. Katusealause kõrguse kuni küüni harjani peame täiendavalt mõõtma.

Näide. Küüni pikkus on  18m ja laius 5m, kõrgus seinte üleääreni 3m ja katusealuse kõrgus (arvutatult seinte üleääre tasapinnast küüni ääreni) 4m. Kui palju heinu võib küüni mahutada?

Arvutame kõigepealt küüni seintevahelise osa mahu. Selleks korrutame pikkuse laiusega ja kõrgusega:

18x5x3 = 270 (m3)

Seejärel arvutame katusealuse mahu. Selleks korrutame küüni pikkuse laiusega ja katusealuse kõrgusega ning saadud summa jagame kahega

(18x3x4)/2 = 108 (m3)

Nüüd liidame küüni seintevahelise osa ja katusealuse osa ruumala, seega võrdub küüni üldmaht 378 kuupmeetriga. Oletame, et küün on parajasti ristikheina täis pandud. Juhuslikult või agronoomi käest või muudest andmetest leiame, et äsja (lahtiselt, vajumata) küüni pandud ristikheina kuupmeeter kaalub ligi 68kg. Küünitäis ristikheinu kaalub sel juhul umbes:

378x68 = 25704 (kg)

Heinte seismisel vajub heinakiht madalamaks, kuupmeetri kaal aga tõuseb. Tekivad tühimikud ja neid tuleb hilisemal arvutusel arvesse võtta.