Täna algas suvi!  Nautige suve ja laske seda teevad ka laialaubased veised. Värske õhk on odavaim

Hingeldamine on üks esimesi sümptomeid, et tegemist on kuumastressiga või puuduliku ventilatsiooniga. Kõrgetoodanguline lehm hingab tavaliselt 10-30 korda minutis. Kui sa näed, et lehm hingab kiiremini (30-60 korda minutis), siis võib tal olla valus, palavik, põletik või kopsuussid. See on normaalne ka pärast tagaajamist. Kui sa märkad, et karjas hingeldab rohkem lehmi, siis ei ole piisavalt värsket õhku.

Joep Driessen selgitas oma artiklis Air, mida saab teha kuumastressi vältimiseks.

Esimene asi, mida teha, on tagada värske vesi. 10-20 lehma kohta 1 jootur. Kümnel protsendil karjast peab olema võimalus juua samal ajahetkel. Andke värsket sööta 2 korda päevas. Suunake lauta rohkem värsket ja kuiva õhku. Kas selleks on vaja ventilaatoreid?

Kuhu panna ventilaatorid? Kõige olulisem koht ventilaatori paigaldamiseks on ülessöötmisgrupp (3 nädalat enne poegimist), see on riskigrupp. Teine oluline koht on lüpsiplati ooteala. Ootealal on lehmadel kõige suurem stress, sest seal on lehmad tihedalt üksteise kõrval. See on võrreldav kuuma niiske suveõhtuga, kui teile ei meeldi, et teie partner teile voodis liiga lähedal on... . Kolmas koht on lehmade lamamisalad. Lamamisalal on lehmad 14 tundi ööpäevas (hästi projekteeritud lautades). See on palju enam kui 6 tundi söötmisalal. Viimane koht, kuhu ventilaator paigaldada, on söötmisala/söödakäik.

Paljud inimesed panevad ventilaatorid esimese asjana söödakäiku, sest arvavad, et lehmad söövad siis paremini. Sellel ei ole mõtet. Lehmad lõpetavad söömise, sest vatsabakterid vabastavad tohutu kuumuse. Kui  ventilaatorid tõsta söödakäigust lamamisaladele, siis peaks olema need paindliku juhtimissüsteemiga, s.t. et nad lülituks sisse, kui temperatuur tõuseb üle 18 kraadi. Soetada tuleks sellised ventilaator, mis töötab võimsalt, kui on väga kuum ja vähem võimsalt kui pole nii kuum. Hollandis näeme, et ventilaatorid töötavad umbes 6 kuud aastas, mõnikord vaid tund päikesepaistelisel sügispäeval.

Värske õhk on odavaim

Ehita laut kõrgemale kohale, seal on maksimaalselt tasuta tuult jahutamiseks. Laske lauta nii palju värsket õhku kui võimalik. Sulgege kardinad ainult siis, kui tuule tugevus on üle 4 Beauforti skaalal (tuuletugevuse skaala 0 – tuuletus...12 – orkaan) või kui väga tugev vihm sajab lauta sisse (vihma ja tuule andurid). Hoitke neid nii palju avatult kui võimalik...ka talvel.

Avatud katuseääred ja korstnad on head, aga kõrgetoodanguliste lehmade jaoks vajame suuremat õhuvoolu laudas. Taanis on näha suuri 4 meetri laiuseid tugevast plastikust katuseääri, need võivad olla samuti avatud suvel lisa õhu saamiseks. See on hea kombinatsioon kuumuse välja ja valguse sisse laskmiseks. Kõrge isoleeritud katus omab head efekti lehmadele. Lehmadele meeldib varjus olla. Kui madalal katusel on katuseaknad, mis on lõuna või lääne suunas,  siis on hea võimalus panna suveks nende alla isoleeritud plaadid. Ning neid saab sealt eemaldada mõne nädala või kuu pärast, kui intensiivne kuumaperiood on möödunud.