Ennustamine on tänamatu töö. Meteoroloogid ei taha tavaliselt ilma üle nelja päeva ette ennustada, sest muutujaid on palju ja iga järgneva päevaga lisandub veel uusi, mis põhjustatud algsetest ja nii ei ole pikk ilmaennustus kunagi täpne. Pigem õnn, kui mitu kuud ette tehtud ennustus täppi läheb.
Põrna pealt ennustajate vihastamiseks ütlen ka seda, et kuidas küll sea põrn peaks teadma milline talv tuleb, kui naha all on üsna stabiilselt 38-39 kraadi sooja ja tuuledki seotud vaid toitumisega.

Kui ma ei eksi, siis Janek Mäggi suust kuulsin kunagi teleekraani kaudu näidet ennustamise kohta, mis mul alati meelde tuleb ja mulle see meeldis: "New York'i linnavalitsus tuli 1900. aasta alguses kokku ja püüdis arvata, mis on 2000. aastal linna suurim mure. Jõuti järeldusele, et hobusesõnnik, mida on üüratutes kogustes ja sellega ei oska mitte keegi midagi mõistlikku peale hakata".
Järeldus, mille mina tegin, on see, et saja aasta muutusi ette näha on võimatu.
Püüan, siis järgnevalt enda tähelepanekutega ja kogutud infoga maailma inforuumist ette näha milline tuleb 2016 aasta piimatootmisele.

Aastal 2008 sügisel oli minu vastus küsimusele "Mis on piimaliitri õiglane hind täna?" selline: "Kui me räägime veel esmatarbekaubast, siis võiks hinnaks olla 6,2 krooni. Kui tahaksite näha toiduainete tegelikku hinda, siis tuleb lõpetada subsideerimine (globaalselt kõikjal maailmas)! Hind, mis kujuneb pärast toetuste kadumist, on luksuskauba hind! Tegelikult on söömine juba täna luksus, lihtsalt arve maksab keegi teine kinni."
Toona peeti mind päris piimatootjate seas imelikuks. Aga juhtus see, et 2014 oli 1 kg piima hind tootjale 0,4 eurot ehk 6,26 krooni.

Väljavaated 2016 aastaks: kõrgem piima hind on tulemas?

Kuigi piima hinnad on samad või isegi üle tootmiskulude taseme, minnes vastu 2016. aastale, on siiski lootust. Seda rääkis, majandusteadlane ja globaalne piimastrateeg Rabobank'ist Tim Hunt hiljuti Dairy Today's Elite Produtsent Business konverentsil Las Vegases. Madalad põllumajandustoodete hinnad üle maailma tähendavad pakkumise pidurdumist globaalselt, lisaks madalad maailma hinnad panid tarbijaid taas uuesti neid tooteid märkama (reawakening). Tulemus: "Hinnad tõenäoliselt liiguvad ülespoole 2016. aasta keskpaigas" ütles Hunt.

Põhjused

Tõenäoliselt kasutab Hiina oma praegust piimatoodete varu ja Hiina piimatoodang ei suuda sammu pidada. Madalate piimahindade juures Hiina väikesed piimatootjad jätkuvalt lõpetavad oma ärid ja kõik uued suurte farmide arendused pannakse riiulile paremat piimahinda ootama.

Käesolevad maailmaturu hinnad tähendavad, et Uus-Meremaa võib vähendada 10% tootmisest 2016. aasta esimesel poolaastal, millest alates pole söödalisandid enam kasumlikud.

E.U. piimatoodang kasvab vaevaliselt, sest piimahinnad on madalamad ja rahavood vähenenud. USA piimatoodang võib kasvada vaid 0,5% järgmisel aastal.

Praegune üleliigne maailma varu on umbes 5 miljonit tonni. Jah, nii on, aga see moodustab vaid kolm nädalat rahvusvahelist kaubandust. "Madalam piima hind aitab kaasa täiendavale tarbimisele, vähendades neid rahvusvahelisi varusid," ütles Hunt.

Jerry Dryer, Dairy & Food Market Analyst toimetaja ja Dairy Today's Market Watch Dairy kolumnist, on natuke optimistlikum. Ta näeb nõrka esimest kvartalit ja paranevaid hindu kogu ülejäänud 2016. aastal. "Hea uudis on see, et turu tingimused võrreldes 2009. aastaga on muutunud. Aastal 2009 piimatoodete import vähenes peaaegu kõikjal. See on sellepärast, et suur osa kapitaliturgudest olid lukustatud ja importijad ei rahastanud oste," ütles Dryer.

"Nõudluse tingimused olid samuti väga erinevad 2009. aastal, kui maailma majandus kahanes 2%," ütles Hunt. "Aastal 2015 maailma majandus kasvab 2% -lt 3%-ni. Nii nagu piimatoodete hinnad langevad, soovivad ja suudavad arengumaad rohkem tooteid osta. Seekord on iga varutud ülejääk eraettevõtete käes mitte valitsuste käes. See mõjutab varude turule laskmist. Kui valitsused hoidsid varusid, siis nad tavaliselt lasid neid turule aeglaselt, et mitte veelgi vähendada turgu. Kui varud on eraomanduses, siis nad paisati turule varem, et vältida hoidmise ja kandmise kulusid. Kuigi see võib põhjustada hindade langemist ajutiselt, aga valu ei kesta enam pikalt".

Lõpetuseks, piimatootjad üle maailma tunnevad madalamate hindade pitsitust. Seega maailma piima tarned võivad tegelikult minna negatiivseks järgmisel kevadel, mis vähendaks veelgi varusid.

Rabobank prognoos toodangule: